Godziny pracy bibliotekiod do  Przerwa obiadowa

(od. 12.30 - 15.30 praca wewnętrzna bibliotekarza)

OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA

(szczegółowe zasady pracy biblioteki są zawarte w & 32 Statutu Szkoły):

- pozyskiwanie, gromadzenie, uzupełnianie, opracowywanie i udostępnianie książek, podręczników oraz materiałów ćwiczeniowych i edukacyjnych,

- włączenie się w pracę dydaktyczną i wychowawczą szkoły poprzez organizowanie różnych zajęć i imprez propagujących czytelnictwo (konkursy, wystawy, imprezy czytelnicze, zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej),

- współpraca ze środowiskiem szkolnym, w tym ze świetlicą oraz pomoc w organizowaniu uroczystości szkolnych i Dni Otwartych, spotkań z pisarzami,

- współpraca z bibliotekami publicznymi (wyjścia z uczniami na różne zajęcia),

- udzielanie porad uczniom, nauczycielom, rodzicom w doborze lektury.

REGULAMIN BIBLIOTEKI

(szczegółowe zasady korzystania z biblioteki są zawarte w & 32 Statutu Szkoły):

1.    Z biblioteki mogą korzystać wszyscy członkowie szkolnej społeczności: uczniowie,  pracownicy szkoły,  rodzice. Są oni zobowiązani do dbania o wypożyczone zbiory. Wszystkie książki będące w zbiorach biblioteki, oprócz pozycji dla nauczycieli i rodziców, są przeznaczone dla dzieci i młodzieży (na różnym poziomie wiekowym).

2.      Jednorazowo:

a) uczeń klas I - III może wypożyczyć jedną książkę na okres miesiąca,

b) uczeń klas IV - VI może wypożyczyć dwie książki na okres miesiąca,

c) nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice mogą wypożyczyć książki na okres dwóch tygodni.

W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może:

- ograniczyć lub zwiększyć ilość wypożyczanych pozycji,

- prolongować termin zwrotu.

Zasady użyczania uczniom i nauczycielom podręczników i materiałów ćwiczeniowych są opisane w "Szkolnym regulaminie wypożyczania i udostępniania darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych".

3.   Wszystkie książki i podręczniki powinny być zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego. Uczeń opuszczający szkołę przed terminem zakończenia roku szkolnego (zmiana placówki, wyjazd) zobowiązany jest do wcześniejszego rozliczenia się z bibliotekarzem. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję albo inną, wskazaną przez bibliotekarza.

4.   W ramach współpracy z wychowawcami świetlicy bibliotekarz przyjmuje grupy uczniów korzystających z opieki świetlicy przed i po zajęciach edukacyjnych. Warunkiem przebywania w czytelni  bibliotecznej jest przestrzeganie regulaminu czytelni, przede wszystkim zachowanie ciszy. Uczniowie, którzy swym zachowaniem przeszkadzają innym, opuszczają bibliotekę i wracają do świetlicy.

5.      W bibliotece mogą przebywać uczniowie nieuczęszczający na religię.

6.  Każdy czytelnik przychodzący do biblioteki jest traktowany przez nauczyciela bibliotekarza z uwagą i szacunkiem. Nauczyciel bibliotekarz ma także na uwadze zróżnicowane potrzeby młodych czytelników i umożliwia im swobodny wybór książki. Może jedynie zarekomendować jakiś tytuł, kierując się zainteresowaniami ucznia, jego wiekiem i stopniem dojrzałości. Ostateczna decyzja należy jednak do samego ucznia.

7.   Czytelnicy są informowani o nieobecności nauczyciela bibliotekarza (np. L4, wyjścia na szkolenia, wyjścia z uczniami na konkursy pozaszkolne) poprzez ogłoszenie na drzwiach  biblioteki i ewentualnie poprzez Sekretariat szkoły.

Biblioteka szkolna - propozycje

Książki dla rodziców.

Książki dla dzieci dotyczące różnych problemów życiowych.

Informacja o książkach zakupionych w I semestrze 2017/2018

KONKURSY 2017/2018