Wymiana polsko-niemiecka

 

Relacja z pobytu uczniów

klas VIII w Niemczech


 

 

Relacja z pobytu uczniów klas VIII w Niemczech w ramach wymiany pomiędzy naszą szkołą a Siegtal - Gymnasium w Eitorf

 

W dniach 29.04 - 05.05.2019 r. po raz pierwszy w historii Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie 19 uczniów z klas VIII wraz z opiekunami p. Agatą Maćkowiak i p. Pawłem Pabianem, odwiedziło rówieśników ze szkoły partnerskiej Siegtal ? Gymnasium w Eitorf . Wizyta naszej młodzieży w Niemczech odbyła się w ramach wymiany polsko-niemieckiej, która dofinansowana jest ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W poniedziałek spotkaliśmy się na krakowskim lotnisku, skąd wyruszyliśmy do Dortmundu. Stamtąd przejechaliśmy do szkoły w Eitorf, gdzie już czekali na nas nasi niemieccy koledzy i koleżanki. Tuż po przyjeździe braliśmy udział w grze integracyjnej, które zostały przygotowane przez nauczycielki ze strony niemieckiej. Braliśmy udział w hospitacjach zajęć w szkole oraz warsztatach muzycznych. Słoneczna pogoda umożliwiła nam spędzenie czasu w parku linowym. Ciekawą atrakcję była również gra miejska, podczas której musieliśmy się wykazać swoimi umiejętnościami pracy w grupie i orientacją w terenie. Mieliśmy okazję zwiedzić Kolonię, po której oprowadzał nas Pan Thomalla. Ciekawym punktem programu było poznanie specjału kuchni niemieckiej currywurst ? czyli grillowanej kiełbaski z przyprawą curry podawane z sosami i frytkami. Zwiedziliśmy również świątynię wyznania muzułmańskiego, czyli meczet w Eitorf.  Wybraliśmy się również do Bonn, gdzie zwiedziliśmy Dom Historii, który zabrał nas w interesującą podróż w przeszłość. Na koniec naszego pobytu rodzice goszczących nas uczniów ze strony niemieckiej zorganizowali grilla, gdzie po raz kolejny mogliśmy degustować niemiecką kuchnię. Przyjazna i luźna atmosfera, jaką stworzyli dla nas nasi niemieccy partnerzy pozwoliła nam się czuć jak w domu. Nie możemy się już doczekać wizyty niemieckich uczniów na początku czerwca w Krakowie.

 

Agata Maćkowiak

Paweł Pabian

 

Galeria 1 (oglądaj)

Galeria 2 (oglądaj)