Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - wydarzenia w SP nr 4 w Krakowie

 
Stulecie odzyskania

przez Polskę niepodległości

- wydarzenia w SP nr 4 w Krakowie

 


 
 
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości było w  Szkole Podstawowej nr 4 w Krakowie obchodzone wyjątkowo.
 

Wydarzenia, które upamiętniały tę ważną rocznicę, to:

- wycieczki, podczas których uczniowie odwiedzali miejsca pamięci i poznawali sylwetki bohaterów, dzięki, którym niepodległość stała się faktem,

Odwiedzone miejsca: Pałac Czeczotka - wystawa "Kody, cyfry, szyfry-sto lat niepodległej", Muzeum Armii Krajowej- warsztaty: "Piękna Niepodległa" i "Zostań asem wywiadu", Belweder,  Muzeum Powstania Warszawskiego, Kopiec Piłsudskiego, Podziemia Rynku Krakowskiego,  Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki, Manggaha- wystawa poświęcona Ajnom i Bronisławowi Piłsudskiemu, pomnik Piłsudskiego,

- spacer po Plantach i oglądanie wystawy poświęconej tematyce niepodległościowej,

- spotkanie uczniów klas siódmych z przedstawicielami Związku Inwalidów Wojennych we wrześniu 2018 r. Siódmoklasiści mieli okazję posłuchać wspomnień z okresu II wojny światowej świadków historii - pana Stanisława Szuro i pani Barbary Ziernickiej,

- udział uczniów klas I - III w koncercie "Droga do niepodległości", zorganizowanym przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie,

- akademia upamiętniająca odzyskanie niepodległości przygotowana przez uczniów klasy VI C pod opieką pani mgr Elżbiety Powązki i pana mgr Roberta Czerynę,

- "Patriotyczniej śpiewanie" - wykonanie pieśni patriotycznych przez uczniów klas I-III, 

- gościliśmy uczniów  Zespołu Szkół Chemicznych i w ich wykonaniu obejrzeliśmy spektakl - "Ta, co nie zginęła - Moja Polska Niepodległa".
Nasi uczniowie mieli wziąć udział w żywej lekcji historii, która przypominała o walce naszych przodków  o wolność,

- został zorganizowany dla klas czwartych międzyszkolny konkurs na plakat dla hasła:  "Jesteśmy dumni z odzyskania niepodległości - wielcy polscy przyrodnicy". Konkurs przygotowały mgr Jolanta Dyczek i mgr Małgorzata Stanek,

- uroczyste odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" przez uczniów 9 listopada 2018 r. o 11.11,

- uczniowie klasy IV A przeprowadzili sondę uliczną: "Co to znaczy być patriotą",

- w listopadzie 2018 roku wzięliśmy udział w corocznej akcji organizowanej przez Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku- "Mamy niepodległą". Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłania do swoich najbliższych kartki pocztowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

- Patryk, uczeń klasy IB został laureatem III miejsca ogólnopolskiego konkursu pt. "Bohater z wąsem". Organizatorem było Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku. Serdecznie gratulujemy!

- wystawa o Józefie Piłsudskim przygotowana przez mgr Katarzynę Ziomkowską- Chmurę i mgr Agnieszkę Łętochę,

- na przełomie grudnia i stycznia został zorganizowany szkolny konkurs: "Romuald Traugutt- patron naszej szkoły",

- uczniowie zaangażowali się w przygotowanie okolicznościowych  gazetek w klasach,

- oglądaliśmy filmy o tematyce historycznej, między innymi: "Dywizjon 303",

- dla uczniów klasy IC odbyła się pogadanka, dzieci otrzymały także pamiątkowe zeszyty z Józefem Piłsudskim na okładce i czerwone ołówki z gumką z napisem: "Moja niepodległa",

PLANOWANE DZIAŁANIE:

- w kwietniu i maju Nasza Szkoła będzie organizatorem gry miejskiej pt. "Skradzione meldunki". Projekt został przygotowany przez uczniów klasy VIII B, biorących udział w zajęciach koła historycznego i zwyciężył w konkursie organizowanym przez Muzeum im. J. Piłsudskiego. W planach zmagania międzyszkolne i rywalizacja rodzin.

Opracowanie
Agnieszka Łętocha